Kadzielnia Kielce

Przyrodnicza atrakcja Kielc

Kadzielnia Kielce – co zobaczyć?

Kadzielnia jest punktem charakterystycznym miasta Kielce. To obszar intrygującej i pięknej przyrody w centrum miasta – świadczący o tym, iż natura oraz rozwijająca się infrastruktura miejska mogą trwać koło siebie w zgodzie. Kamieniołom od dawna cieszy się dużą popularnością, w szczególności osób lubiących spacery i  wszelki kontakt z przyrodą. Kadzielnia to zarówno wygodne alejki spacerowe, tarasy widokowe, jak i trochę bardziej ekstremalne ścieżki, wymagające od spacerowiczów wysiłku.

Rezerwat Kadzielnia Kielce

Rezerwat Kadzielnia

Dawny kamieniołom, pełen licznych skamieniałości.

Amfiteatr Kadzielnia

Amfiteatr Kadzielnia

Miejsce największych imprez i koncertów w Kielcach.

Jaskinie Kadzielnia

Jaskinie Kadzielnia

Skupisko niewielkich jaskiń przyjaznych dla turystów.

Tyrolka Kadzielnia Kielce

Tyrolka Kadzielnia

Idealny sposób na ekstremalne zwiedzanie ponad skałami.

Skatepark Kielce

Skatepark Kadzielnia

Wielofunkcyjny i największy skatepark w Kielcach

Wozek Inwalidzki

Tor dla niepełnosprawnych

Pierwszy w Kielcach tor do nauki jazdy na wózku inwalidzkim

Kadzielnia Kielce – intrygująca atrakcja turystyczna Kielc

Kielce mają wiele niezwykłych obiektów, będących dumą regionu. Jedną z atrakcji turystycznych jest bez wątpienia słynna Kadzielnia. Zadziwiający jest przede wszystkim fakt, że powstała na terenie dawnego kamieniołomu zbudowanego z wapieni górnodewońskich. Dodatkowym atutem tego malowniczego miejsca jest Jezioro Szmaragdowe, które utworzyło się po zakończeniu prac wydobywczych i zawdzięcza sugestywną nazwę niezwykłemu kolorowi wody.

Ponieważ to urokliwe miejsce od zawsze przyciągało rzesze turystów, podjęto decyzję o wybudowaniu Amfiteatru Kadzielnia w południowej części kamieniołomu. W konsekwencji może on pomieścić ponad 5000 osób i stanowi miejsce organizowania największych koncertów w mieście. Ponadto, centrum Kadzielni tworzy, objęty rezerwatem przyrody, ostaniec skalny, nazwany Skałką Geologów. Co więcej, możemy go podziwiać dzięki licznym punktom widokowych na otaczających go skarpach.

To jednak nie wszystko. Kamieniołom kryje w sobie więcej tajemnic, a zalicza się do nich również sieć odkrytych niedawno, niewielkich jaskiń. Ze względu na trwające prace, tylko część z nich (Jaskinia Odkrywców, Prochownia i Szczelina na Kadzielni) została udostępniona dla turystów.

Dodatkowo Kadzielnia niedawno stała się jeszcze bardziej atrakcyjna! Stało się tak ze względu na uruchomienie wiosną 2019 roku nowej ścieżki, pozwalającej na obejście Kadzielni dookoła, również dnem wyrobiska. Wzdłuż trasy powstały godne uwagi tablice edukacyjne, nowe tarasy widokowe oraz wodospad. Dla miłośników adrenaliny uruchomiono park linowy – Tyrolka nad Kadzielnią.

Kadzielnia w pigułce

Intrygujące znaleziska

Odnaleziono tutaj różnorodną florę sprzed 360 milionów lat, w tym również niespotykane wcześniej gatunki ryb pancernych.

Noce Kabaretowe

Co roku w Kielcach organizowane są Świętokrzyska i Polska Noc Kabaretowa, podczas których możemy zobaczyć najlepsze polskie kabarety.

Spokojny odpoczynek

Obiekt ten to nie tylko koncerty. To przede wszystkim niesamowita przyroda w centrum miasta, której inni mogą nam pozazdrościć.

Podziemny szlak

Wewnątrz skał Kadzielni dostępny jest szlak dla turystów prowadzący przez Jaskinię Odkrywców, Prochownię i Szczelinę na Kadzielni.

Skałka Geologów

Centrum Kadzielni stanowi uroczy ostaniec skalny, będący w dodatku rezerwatem ścisłym przyrody nieożywionej.

Sabat Czarownic

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne widowisko w Kielcach pełne polskich gwiazd, organizowane w latach 2010-2016.

Kamieniołom Kadzielnia

Uruchomienie pracy w kamieniołomie, usytuowanego w południowej części Kielc, datuje się na XVII wiek. Wydobywano tutaj wapień – głównie do celów budowlanych. Pierwszy piec wapienny (wapiennik) został postawiony w 1770 roku z inicjatywy biskupa K. Sołtyka, dzięki czemu praca przebiegała o wiele sprawniej. Później kamieniołom był stale rozwijany, a co za tym idzie powstawały nowe piece. W 1938 roku na Kadzielni pracowało około 200 pracowników. W 1962 roku natomiast zaprzestano wydobycia wapieni.

Dlaczego Kadzielnia?

Kadzielnia jest punktem charakterystycznym Kielc. To obszar intrygującej i pięknej przyrody w centrum miasta – świadczący o tym, iż natura oraz rozwijająca się infrastruktura miejska mogą trwać koło siebie w zgodzie. Kamieniołom od dawna cieszy się dużą popularnością, w szczególności osób lubiących spacery i  wszelki kontakt z przyrodą. Kadzielnia to zarówno wygodne alejki spacerowe, tarasy widokowe, jak i trochę bardziej ekstremalne ścieżki, wymagające od spacerowiczów wysiłku.

Jak wygląda Kadzielnia?

Centrum tworzy szczyt Pasma Kadzielniańskiego, objęty ścisłym rezerwatem przyrody nieożywionej – Skałka Geologów (295 m n.p.m.). Rozlega się z niego przepiękny widok na niemal całe Kielce (w szczególności Podkarczówkę) oraz Góry Świętokrzyskie. Wokół niego rozlegają się skarpy, na których znajdują się wygodne dla turystów alejki oraz tarasy widokowe. Dno wyrobiska częściowo przykrywa Jezioro Szmaragdowe. Początkowo woda o pięknym, intensywnie zielono-niebieskim kolorze wypełniała większą jego część, jednak po utworzeniu leja depresyjnego woda zniknęła. Na szczęście w ostatnich latach pojawiła się ponownie. Na dnie wyrobiska znajduje się również alejka prowadząca „na tyły” Amfiteatru Kadzielnia, przebiegająca obok wejścia do podziemnej trasy turystycznej –pełnych form krasowych Jaskiń Kadzielnia.  Punktem charakterystycznym Kadzielni jest również, odsłonięty w 1979 roku na wzgórzu harcerskim, pomnik Bojowników o Narodowe i Społeczne Wyzwolenie.

FAQ

Kadzielnia co to znaczy?

Kadzielnia to wzgórze w południowo-zachodniej części Kielc. Według pierwszej wersji nazwa Kadzielnia pochodzi od jałowca, wykorzystywanego do produkcji kadzideł lub kadzielnika (kościelnego), który dawniej dzierżawił ten teren.

Gdzie jest Kadzielnia?

Kadzielnia znajduje się w południowo-zachodniej części Kielc. Można dojechać tutaj autobusem (przystanek Krakowska Kadzielnia lub Al. Legionów Kadzielnia). Sprawdź mapę dojazdu

Kadzielnia jak wejść?

Na Kadzielnię można wejść z kilku stron. Jeśli chcemy zwiedzić Jaskinie, Skatepark, Tor do nauki jazdy na wózku inwalidzkim lub Skałkę Geologów najlepiej podjechać na parking od strony ulicy Krakowskiej. Amfiteatr oraz Tyrolki znajdują się bliżej Alei Legionów.

Czy wejście na teren Kadzielni jest płatne?

Zwiedzanie rezerwatu, Skatepark oraz tor do nauki jazdy na wózku inwalidzkim są bezpłatne. Tyrolki, Jaskinie oraz Amfiteatr są płatne (cena zależy od wybranej opcji lub koncertu). Parking jest bezpłatny.

Kadzielnia - jakie ma godziny otwarcia?

Zwiedzanie rezerwatu, Skatepark oraz tor do nauki jazdy na wózku inwalidzkim są otwarte całą dobę / 7 dni w tygodniu (również parking). Tyrolki, Jaskinie oraz Amfiteatr mają różne godziny otwarcia.

Blog

Przeczytaj o ciekawostkach i najnowszych informacjach dotyczących Kadzielni. Dowiedz się jakie koncerty odbędą się w Amfiteatrze w Kielcach  Zobacz również relacje z wycieczek w to urokliwe miejsce o różnych porach roku.

Galeria zdjęć Kadzielnia Kielce

Kadzielnia jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Kielc. Z pewnością jest piękna nie tylko latem, kiedy to rozpieszcza nas radosną zielenią, ale także i zimą. To miejsce godne uwagi, jeśli chcemy odpocząć wśród natury.