Kadzielnia Kielce

Przyrodnicza atrakcja Kielc

Kadzielnia Kielce

Kadzielnia jest punktem charakterystycznym miasta Kielce. To obszar intrygującej i pięknej przyrody w centrum miasta – świadczący o tym, iż natura oraz rozwijająca się infrastruktura miejska mogą trwać koło siebie w zgodzie. Kamieniołom od dawna cieszy się dużą popularnością, w szczególności osób lubiących spacery i  wszelki kontakt z przyrodą. Kadzielnia to zarówno wygodne alejki spacerowe, tarasy widokowe, jak i trochę bardziej ekstremalne ścieżki, wymagające od spacerowiczów wysiłku.

Kadzielnia

Kamieniołom Kadzielnia

Uruchomienie pracy w kamieniołomie, usytuowanego w południowej części Kielc, datuje się na XVII wiek. Wydobywano tutaj wapień – głównie do celów budowlanych. Pierwszy piec wapienny (wapiennik) został postawiony w 1770 roku z inicjatywy biskupa K. Sołtyka, dzięki czemu praca przebiegała o wiele sprawniej. Później kamieniołom był stale rozwijany, a co za tym idzie powstawały nowe piece. W 1938 roku na Kadzielni pracowało około 200 pracowników. W 1962 roku natomiast zaprzestano wydobycia wapieni.

Dlaczego Kadzielnia?

Kadzielnia jest punktem charakterystycznym Kielc. To obszar intrygującej i pięknej przyrody w centrum miasta – świadczący o tym, iż natura oraz rozwijająca się infrastruktura miejska mogą trwać koło siebie w zgodzie. Kamieniołom od dawna cieszy się dużą popularnością, w szczególności osób lubiących spacery i  wszelki kontakt z przyrodą. Kadzielnia to zarówno wygodne alejki spacerowe, tarasy widokowe, jak i trochę bardziej ekstremalne ścieżki, wymagające od spacerowiczów wysiłku.

Jak wygląda Kadzielnia?

Centrum tworzy szczyt Pasma Kadzielniańskiego, objęty ścisłym rezerwatem przyrody nieożywionej – Skałka Geologów (295 m n.p.m.). Rozlega się z niego przepiękny widok na niemal całe Kielce (w szczególności Podkarczówkę) oraz Góry Świętokrzyskie. Wokół niego rozlegają się skarpy, na których znajdują się wygodne dla turystów alejki oraz tarasy widokowe. Dno wyrobiska częściowo przykrywa Jezioro Szmaragdowe. Początkowo woda o pięknym, intensywnie zielono-niebieskim kolorze wypełniała większą jego część, jednak po utworzeniu leja depresyjnego woda zniknęła. Na szczęście w ostatnich latach pojawiła się ponownie. Na dnie wyrobiska znajduje się również alejka prowadząca „na tyły” Amfiteatru Kadzielnia, przebiegająca obok wejścia do podziemnej trasy turystycznej –pełnych form krasowych Jaskiń Kadzielnia.  Punktem charakterystycznym Kadzielni jest również, odsłonięty w 1979 roku na wzgórzu harcerskim, pomnik Bojowników o Narodowe i Społeczne Wyzwolenie.

Dowiedz się więcej o Kadzielni

Rezerwat Kadzielnia Kielce

REZERWAT KADZIELNIA

Dawny kamieniołom, pełen licznych skamieniałości.

Amfiteatr Kadzielnia

AMFITEATR KADZIELNIA

Miejsce największych imprez i koncertów w Kielcach.

Jaskinie Kadzielnia

JASKINIE KADZIELNIA

Skupisko niewielkich jaskiń przyjaznych dla turystów.

Tyrolka Kadzielnia Kielce

TYROLKA KADZIELNIA

Idealny sposób na ekstremalne zwiedzanie ponad skałami.