Lodospad Kadzielnia 2021 – Niesamowita zimowa atrakcja Kielc

Lodospad Kadzielnia 2021

Lodospad Kadzielnia 2021 – Niesamowita zimowa atrakcja Kielc

Wczoraj wybrałam się na spacer po Kadzielni. W zimowej aurze jest ona urokliwym miejscem, szczególnie w środku tygodnia, gdy nie ma tam zbyt wiele osób. Byłam ciekawa czy i w tym roku pojawi się, coroczna zimowa atrakcja określana przez niektórych ewenementem na skalę kraju czyli lodospad Kadzielnia. Okazało się, że właśnie powstaje po raz 7 dzięki uprzejmości Geoparku Kielce oraz Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego.

Lodospad Kadzielnia W Trakcie Budowy
Lodospad Kadzielnia W Trakcie Budowy

Sztuczny wodospad

Lodospad na Kadzielni nie jest zjawiskiem naturalnym, tak jak jest to na przykład w Tatrach. W górnej części Kadzielni nie ma źródła wody, które mogłoby stworzyć taki cud natury. Jednak z pomocą przychodzi technika. W Jeziorze Szmaragdowym pomysłodawcy umieścili pompę, która za pomocą rur transportuje wodę w górne części skał Kadzielni. Należy podkreślić, że pompy znajdują się poza terenem Rezerwatu Kadzielnia nie naruszając naturalnego środowiska. Aktualnie mamy niskie temperatury w mieście, dzięki czemu powoli spływająca woda zamienia się w sople lodu.

Dla alpinistów, turystów i mieszkańców

Lodospad Kadzielnia cieszy oko przede wszystkim mieszkańców Kielc. W dobie pandemii, kiedy większość miejsc jest zamknięta ludzie mogą zobaczyć coś pięknego. Sople lodu mają nawet 2 metry i budzą zachwyt! Ludzie z całej Polski przyjeżdżają, aby zobaczyć to cudo. Jest ono łatwo dostępne, bez problemu w jego okolice mogą podjechać nawet osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich czy matki z dziećmi w wózku.

Co ciekawe, oprócz podziwiania samego lodospadu możliwe jest także oglądanie alpinistów wspinających się po lodzie w górę skał Kadzielni. Są oni wyposażeni w odpowiedni sprzęt m. in. raki, czekany, uprzęże i kaski. Aby skorzystać z możliwości wspinaczki należy być członkiem klubu wspinaczkowego (Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego lub innego) lub osobą prowadzącą komercyjną działalność wspinaczkową. Więcej na temat dostępu do lodospadu można przeczytać na  www.ska.org.pl.

Lodospad Na Kadzielni
Lodospad Na Kadzielni
Lodospad Kadzielnia Zimowa Atrakcja Kielc
Lodospad Kadzielnia Zimowa Atrakcja Kielc

Lodospad jest piękny, ale groźny!

Za pewne wiele osób będzie kusiło, aby podjeść do lodospadu jak najbliżej. Pamiętaj jednak, że bez kasku jest to zabronione. W każdej chwili odłamki lodu mogą spaść na Twoją głowę. Widziałam na własne oczy jak wyglądają takie spadające kawałki i uwierzcie mi nie chcecie mieć z nimi bliskiego kontaktu. Lodospad jest jeszcze w trakcie budowy, a docelowo lodospad będzie się składał z około 500 ton lodu! Na szczęście oglądanie lodospadu z alejki spacerowej jest całkowicie bezpieczne i to właśnie z tego miejsca najlepiej podziwiać wspólne dzieło człowieka i natury.

Zimowy Spacer Na Kadzielni Lodospad 2021
Zimowy Spacer Na Kadzielni Lodospad 2021
Karolina
karolinabatkowska@op.pl

W Kielcach mieszkam od 5 lat i lubię odkrywać tajemnice tego miasta oraz okolic. Swój wolny czas uwielbiam spędzać w takich miejscach jak Kadzielnia - natura, skały, świeże powietrze, brak tłumów i rower. Oprócz tego staram się żyć aktywnie, poznawać nowe rzeczy, nie lubię się nudzić. Z wykształcenia jestem informatykiem, zakochanym we wszystkim co związane z tworzeniem stron internetowych i późniejszą ich promocją, a także pozycjonowaniem.