Zwiedzamy Jaskinie Kadzielnia

Zwiedzamy Jaskinie Kadzielnia

Kielce to miasto, które jest bardzo przyjazne dla przyrody, do tego stopnia, iż w jego centrum można spotkać się z niezwykłym obiektem, stworzonym przez siły natury. Mimo iż od dawna wiedziałam, że jest tutaj wiele intrygujących atrakcji przyrodniczych nie spodziewałam się również systemu jaskiń. Zaintrygowało mnie to na tyle, że wraz z grupą znajomych postanowiliśmy je odwiedzić. Rezerwacja odbyła się bez większych problemów, zwłaszcza, że rozmawialiśmy z bardzo miłą panią, która ochoczo odpowiedziała na wszystkie nasze pytania. Termin padł na sierpniowe popołudnie.

Jak wyglądała wycieczka?

Jaskinie na Kadzielni cieszą się sporą popularnością. Oprócz nas przed wejściem do jaskiń zgromadziło się kilkanaście innych osób, zachęconych wizją zwiedzania, lecz wejść mogło jedynie 12. Wszyscy otrzymaliśmy kaski ochronne i ruszyliśmy na podziemną wycieczkę. Aby ułatwić poruszanie się, jaskinie wyposażono w system metalowych poręczy i schodów. Trasa była bardzo dobrze oświetlona. Przejścia nie były wymagające, choć momentami robiło się tłoczno i ślisko. Mimo wszystko trasa nie była trudna (choć nie polecam spaceru w japonkach). Wycieczkę prowadziła bardzo sympatyczna pani przewodnik, ciekawie opowiadając o historii jaskiń oraz występujących w nich formach krasowych. Bez wątpienia mogę powiedzieć, że była to prawdziwa pasjonatka, której praca sprawiała ogromną przyjemność. Zaobserwowaliśmy również kilka intrygujących nacieków i namulisk. Najciekawsze nacieki były w kształcie grzybów i kalafiorów.

Spacer trwał około 30 minut. Mieliśmy na tyle szczęścia (lub nieszczęścia), że nietoperze zupełnie się nami nie zainteresowały i zamiast zaprezentować się nam w pełni w naturalnym środowisku wolały spać smacznie w swoich kryjówkach. Jaskinia była dosyć chłodna, jednak byliśmy na to przygotowani i zabraliśmy ze sobą ciepłe bluzy. Spacer po Kadzielni, a zwłaszcza w jej wnętrzu, to świetny pomysł na niedzielne popołudnie dla całej rodziny. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy nie tylko o otaczającej nas przyrodzie, ale również i o mieście. W dodatku podziemny spacer to niezwykle tania atrakcja – bilet ulgowy kosztuje zaledwie 8 zł, natomiast normalny 10 zł.

Dowiedzieliśmy się również, że prace w jaskiniach są nadal prowadzone, więc być może już niebawem będzie można zobaczyć znacznie więcej.

Jednak Kielce potrafią miło zaskoczyć 😉

Karolina
karolinabatkowska@op.pl

W Kielcach mieszkam od 5 lat i lubię odkrywać tajemnice tego miasta oraz okolic. Swój wolny czas uwielbiam spędzać w takich miejscach jak Kadzielnia - natura, skały, świeże powietrze, brak tłumów i rower. Oprócz tego staram się żyć aktywnie, poznawać nowe rzeczy, nie lubię się nudzić. Z wykształcenia jestem informatykiem, zakochanym we wszystkim co związane z tworzeniem stron internetowych i późniejszą ich promocją, a także pozycjonowaniem.