Amfiteatr Kadzielnia

Miejsce największych imprez i koncertów w Kielcach.
Amfiteatr Kadzielnia
Amfiteatr Kadzielnia

Amfiteatr Kadzielnia

Kolejną ciekawą atrakcją jest Amfiteatr Kadzielnia, który powstał już w 1971 roku w południowej części dawnego kamieniołomu. Warto wspomnieć o tym, że uroczyste otwarcie odbyło się 22 lipca tego samego roku podczas obchodów IX wieku Kielc. Początkowo amfiteatr był wykorzystywany nie tylko jako scena koncertowa, ale także jako kino letnie z dużym ekranem oraz dźwiękiem stereo. Z tego powodu Kadzielnia stała się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Kielcach.

Przebudowa Amfiteatru

Ze względu na duże zainteresowanie Amfiteatrem, w 2008 roku rozpoczęto realizację projektu współfinansowanego z funduszy europejskich, który miał na celu modernizację obiektu. Prace zakończono w 2010 r., w wyniku których powstała unikatowa „scena wśród skał”. Dodatkowo Amfiteatr Kadzielnia zyskał dwa nowoczesne dachy – jeden stały, znajdujący się nad sceną oraz drugi, rozsuwany nad widownią. Oprócz tego zostały wymienione siedziska dla widzów, co z pewnością sprawiło, że czas spędzony na Kadzielni jest jeszcze przyjemniejszy.

Amiteatr Kadzielnia Scena
Amiteatr Kadzielnia Scena

Kadzielnia Kielce sektory i rozkład widowni

Istotnym faktem jest, że widownia amfiteatru na Kadzielni została podzielona na 13 sektorów w tym jeden VIP. W zależności od widoczności sceny, oznaczono je trzema kolorami:  niebieskim (siedzenia na wprost estrady), zielonym (miejsca, w których widowisko jest obserwowane pod kątem) oraz szarym (krzesła najdalej od sceny). Ponadto Amfiteatr Kadzielnia może pomieścić aż 5430 osób. Podsumowując, można tam zorganizować naprawdę dużą imprezę.

Tablica Informacyjna Sektory Amfiteatr Kadzielnia
Tablica Informacyjna Sektory Amfiteatr Kadzielnia

Ilość miejsc na widowni amfiteatru

SEKTOR KOLOR SEKTORA LICZBA MIEJSC W SEKTORZE LICZBA MIEJSC WEDŁUG KOLORÓW
A1 zielony 190 2241
A2 zielony 163
A3 zielony 778
C1 zielony 170
C2 zielony 190
C3 zielony 750
D1 szary 490 1880
D2 szary 490
D3 szary 504
D4 szary 396
B1 niebieski 570 1309
B2 niebieski 550
VIP niebieski 189
Razem: 5430 miejsc
Amiteatr Kadzielnia Z Widowni
Amiteatr Kadzielnia Z Widowni

Scena amfiteatru Kadzielnia

Scena na kieleckiej Kadzielni jest bez wątpienia jedną z największych scen koncertowych w Polsce „na powietrzu” – ma ponad 1250 metrów kwadratowych. W wyniku modernizacji pod sceną powstało dodatkowo 15 garderób, mogących pomieścić aż 217 osób. Na uwagę zasługuje fakt, że umiejscowienie amfiteatru w starym wyrobisku powoduje, że nawet w upalne dni w podsceniu utrzymuje się optymalna temperatura. Co więcej, znajdują się tam pomieszczenia techniczne.

Imprezy w Amfiteatrze Kadzielnia

Nietuzinkowe otoczenie i nowoczesna architektura sprawiają, że Amfiteatr Kadzielnia jest przede wszystkim idealnym miejscem na organizację koncertów i festiwali. W konsekwencji odbywają się tam widowiska, które z roku na rok przyciągają coraz więcej widzów, nie tylko mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Wiąże się to z tym, że organizatorzy mają szeroki wachlarz propozycji – od różnego typu festiwali po noce kabaretowe, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Amfiteatr jest również przyjazny różnorodnym akcjom charytatywnym.

Kadzielnia Kielce – najbliższe wydarzenia i koncerty 2023

Minione wydarzenia na Kadzielni

Sabat Czarownic

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedsięwzięć na Kadzielni był bez wątpienia Sabat Czarownic, odbywający się regularnie co roku, w okolicach Nocy Świętojańskiej w latach 2010-2016. Dlaczego zyskał on sobie taką popularność? Po pierwsze inspirację do tego wydarzenia stanowiły mityczne legendy o sabatach czarownic, mające miejsce na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich. Po drugie na deskach amfiteatru pojawiało się wiele znanych gwiazd, zarówno polskich jak i zagranicznych, na przykład Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Ewa Farna, Justyna Steczkowska, Feel, Maciej Maleńczuk, Doda, Andrzej Piaseczny, Lady Pank, Budka Suflera, Bajm, Dżem oraz Conchita Wrust. Dodatkowo całą imprezętransmitowano na żywo poprzez Telewizję Polską. Po trzecie bilety na koncert zdobywało się z pewnością w bardzo oryginalny sposób – poprzez udział w konkursach. Podsumowując, Sabat Czarownic był bardzo atrakcyjnym wydarzeniem, przyciągającym ludzi.

Przerwanie festiwalu

Z drugiej jednak strony, Sabat Czarownic budził wiele kontrowersji. Nie tylko sposób pozyskiwania biletów nie spotkał się z zadowoleniem Kielczan. Niestety, kłopotliwym był również pogański wydźwięk festiwalu na przykład scenografia z rogami oraz nawiązanie do czarownic. Co więcej, na jedną z edycji został zaproszony działacz LGBT i drag queen Conchita Wrust. Wszystko to spowodowało negatywne komentarze ze strony środowisk prawicowych oraz katolickich. Dodatkowo pojawił się problem z finansowaniem festiwalu, ponieważ zakończył się projekt unijny, z którego wydarzenie było sponsorowane. W rezultacie w 2017 roku podjęto decyzję o przerwaniu organizacji Sabatu Czarownic i zastąpieniu go innymi wydarzeniami np. „Rockowy Sabat” czy „Kielce Rockują”. Wydarzenia te z pewnością budzą mniej kontrowersji, jednak zainteresowanie nimi jest mniejsze.

Kadzielnia Kielce – koncerty i kabarety 2018

W 2018 roku padła rekordowa liczba wydarzeń zorganizowanych w Amfiteatrze Kadzielnia. Miały one miejsce przede wszystkim w sezonie letnim. Oto niektóre z nich:

 • Polska Noc Kabaretowa (12.05.2018)
 • Festiwal Magiczne Zakończenie Wakacji 2018 składający się z:
  • Świętokrzyska Gala Kabaretowa (25.08.2018)
  • Przebój Lata RMF FM i Polsatu (26.08.2018)
 • Festiwal Muzyki Tanecznej (07-08.09.2018)
 • Festiwal Kielce Rockują (15-16.09.2018)

Kadzielnia Kielce – koncerty i kabarety 2019

Podobnie jak w poprzednich latach na Kadzielni odbyło się wiele ciekawych imprez. Na uwagę na pewno zasługują poniższe wydarzenia:

 • ATMASFERA – ICH TROJE w Kielcach (10.05.2019)
 • Polska Noc Kabaretowa 2019 – Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Smile, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Nowaki, Igor Kwiatkowski i Kabaret K2 w Kielcach – (11.05.2019)
 • Lady Pank w Kielcach – (26.05.2019)

Więcej informacji na temat aktualności, wydarzeń, koncertów i biletów znajduje się na stronie Amfiteatru Kadzielnia oraz na blogu.