Kielce inwestycje – prace budowlane na Kadzielni

Kielce inwestycje – prace budowlane na Kadzielni

Zapewne każdy z nas, kto w ostatnim czasie odwiedził Kadzielnię, zastanawia się, co dzieje się na dnie dawnego kamieniołomu. Podczas spacerów można bowiem zauważyć ciężki sprzęt oraz rozkopaną ziemię. Czy będą to ułatwienia dla spacerowiczów? A może coś całkiem nowego? Okazuje się, że Kielce mają nowe inwestycje na Kadzielni i nie tylko.

Nowa ścieżka pieszo-rowerowa

Powodem obecności ciężkiego sprzętu jest modernizacja Kadzielni poprzez stworzenie nowej ścieżki pieszo-rowerowej. Przebiegać będzie ona dnem wyrobiska, tak aby móc swobodnie się po nim poruszać – bez konieczności zmieniania kierunku. Obecnie po dojściu do bramy Amfiteatru trzeba zawrócić, jednak niedługo się to zmieni. Prace obejmują głównie usunięcie zalegającej tam ziemi oraz skał, a ponadto zabezpieczenie skarp przed osuwaniem się. Dodatkowo wzdłuż ścieżki powstaną nowe ławki, kosze i tablice edukacyjne.

Od ulicy Krakowskiej

Co więcej, od strony ulicy Krakowskiej powstają nowe tarasy widokowe, które będą częścią punktu edukacyjnego “Woda”. Jak sama nazwa wskazuje, powstanie tam coś związanego z H2O, mało tego, już niedługo na Kadzielni będziemy mogli podziwiać wodospad (woda będzie pobierana z dawnego Jeziora Szmaragdowego). Oprócz tego w okolicy powstanie mały amfiteatr oraz będzie można skorzystać z tyrolki

Zmiany nie tylko na dole

W ramach rewitalizacji Kadzielni powstaną również schody i barierki prowadzące do Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne, znajdującemu się na Wzgórzu Harcerskim. Wszystkie te ułatwienia tworzone są z myślą o zwiększeniu atrakcyjności dawnego kamieniołomu. 

Projekt unijny

Pieniądze na stworzenie nowej ścieżki zostały pozyskane z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji, która ma zakończyć się wiosną (przewidywany termin maj-czerwiec) to około 4,5 mln netto. Przebudowa Kadzielni jest częścią większego przedsięwzięcia, dzięki któremu zmiany nastąpią również na Wietrzni i w Centrum Geoedukacji.

Co sądzicie o nowych inwestycjach w mieście Kielce? Jak podobają Wam się nadciągające zmiany?