Lodospad na Kadzielni

Lodospad na Kadzielni

W Kielcach po raz kolejny powstała niesamowita atrakcja turystyczna. Lodospad został umieszczony na północno-wschodniej ścianie rezerwatu zwanej skałką geologów. Budzi ona bardzo duże zainteresowanie wśród turystów – mimo niskich temperatur Kadzielnia znów zatętniła życiem.

Jak powstał lodospad?

Lodowy wodospad na Kadzielni powstawał przez kilka dni. Wewnątrz jeziorka Szmaragdowego umieszczono odpowiedni sprzęt oraz niebieskie rury, którymi woda jest transportowana w górę Kadzielni. Dzięki niskiej temperaturze, powoli spływająca po skałach ciecz zamieniła się w lód. Efekt tego procesu zapiera dech w piersiach!

Zimowa atrakcja, jedyna w swoim rodzaju.

Lodospad Kadzielnia powstał dzięki Świętokrzyskiemu Związkowi Alpinistycznemu. Coś takiego zostało stworzone jedynie w Kielcach. Pozostałe lodospady w Polsce powstały dzięki naturze i możemy je podziwiać np. w Tatrach. Lodospad cieszy się popularnością nie tylko przechodniów, ale także miłośników sportów ekstremalnych. Alpiniści próbują swych sił we wspinaczce po lodospadzie. Używają do tego specjalnego sprzętu m.in. lin zabezpieczających i ostrych narzędzi, które wbijane są w lód.

 

Ostrożność przede wszystkim

Mimo, że lodospad jest piękny i budzi podziw, może być też niebezpieczny. Nie należy podchodzić zbyt blisko, ponieważ istnieje możliwość, że kawałki lodu zaczną się odrywać. Podczas naszej wizyty na Kadzielni, widać było jak sople spadają w dół. Dlatego tą atrakcję najlepiej podziwiać z bezpiecznej odległości np. z tarasów widokowych lub alejki prowadzącej na tyły Amfiteatru Kadzielnia.

 

A wy, widzieliście już lodospad na Kadzielni?