Rezerwat Kadzielnia jako przykład wandalizmu

Rezerwat Kadzielnia jako przykład wandalizmu

Rezerwat Kadzielnia

Rezerwat przyrody Kadzielnia objęty jest ścisłą ochroną, a ponadto figuruje w rejestrze zabytków nieruchomych. Miejsce to chronione jest nie tylko ze względu na wartości naukowe, jakie za sobą niesie, ale przede wszystkim ze względu na bogactwa przyrodnicze. Ponadto przez Kadzielnię przechodzi czerwony szlak miejski.

Rezerwat Kadzielnia jest obiektem posiadającym rozmaite bogactwa przyrodnicze, takie jak np. niezwykle rzadkie gatunki roślin. Mało tego dostarcza nam ogromnej wiedzy o minionych czasach, o czym świadczą liczne znaleziska paleontologiczne. Zalicza się do nim m.in. różnego typu skamieniałości, czy szczątki organizmów żyjących na tych ziemiach 350 mln lat temu. Co więcej, na terenie rezerwatu znajduje się siatka jaskiń, zadziwiająca mnogością zjawisk krasowych; Jezioro Szmaragdowe oraz najwyższy szczyt Kadzielni – Skałka Geologów. A to wszystko znajduje się w samym centrum miasta.

Wandalizm

Nie każdy jednak potrafi uszanować dary, jakimi obdarza nas natura. Zdarza się, że żadne zakazy nie są w stanie powstrzymać chuliganów przed dewastowaniem przyrody. Dowodzą tego liczne akty wandalizmu, z jakimi możemy spotkać się w Rezerwacie Kadzielnia. Śmieci to najmniejszy problem. Spacerując nieczynnym już kamieniołomem widok porzuconych butelek czy opakowań po słodyczach jest czymś powszechnym. Dominują one zwłaszcza na punktach widokowych oraz przy Jeziorze Szmaragdowym. Największy akt wandalizmu spotkał jednak Skałkę Geologów. Imponujący szczyt „przyozdobiony” jest licznymi graffiti oraz niechlujnymi podpisami jego „zdobywców”.

Każdy taki czyn sprawia, że Rezerwat Kadzielnia traci na atrakcyjności i budzi mieszane uczucia. Władze powinny przykładać więcej wagi do ochrony tego niezwykłego miejsca i jednocześnie piętnować czyny, które działają na szkodę dawnego kamieniołomu. Każdy obywatel powinien być świadom ogromnej wartości jaką niesie na sobą rezerwat i tym samym przykładnie go szanować. Kielecka Kadzielnia jest sercem miasta i powinna być tym samym należycie traktowana.

Karolina
karolinabatkowska@op.pl

W Kielcach mieszkam od 5 lat i lubię odkrywać tajemnice tego miasta oraz okolic. Swój wolny czas uwielbiam spędzać w takich miejscach jak Kadzielnia - natura, skały, świeże powietrze, brak tłumów i rower. Oprócz tego staram się żyć aktywnie, poznawać nowe rzeczy, nie lubię się nudzić. Z wykształcenia jestem informatykiem, zakochanym we wszystkim co związane z tworzeniem stron internetowych i późniejszą ich promocją, a także pozycjonowaniem.