20 sty Atrakcje turystyczne w Kielcach
Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego. Ostatnimi czasy było o nich głośno głównie ze względu na organizowane w nim wydarzenia kulturalne, takie jak: Sabat Czarownic, Disco Kadzielnię oraz domniemany festiwal Opole w Kielcach. Nie można również zapomnieć o kieleckich przystankach, które są najdroższe w Polsce i budziły przez to wiele kontrowersji. Kielce są tak położone, że to nie problem dostać się do nich z jednych z największych polskich miast: Warszawy i Krakowa. Jednak ich prawdziwy czar nie tkwi bynajmniej w architekturze.
Co wyróżnia Kielce?
Przede wszystkim to, że leżą pośród Gór Świętokrzyskich. Mimo, że pasmo to nie są tak imponujące jak Tatry czy Bieszczady to ma swój urok. Jest na swój sposób magiczne i pełne atrakcji turystycznych. W końcu Góry Świętokrzyskie są najstarszymi górami w Polsce, owianymi masą legend. Naszą Łysą Górę podobno niegdyś zamieszkiwały diabły i czarownice 🙂 Co roku spotykały się na Sabacie Czarownic, rozpalały ogromy ogień, tańczyły i ucztowały. Legendy są tak mocno zakorzenione w słowiańskich umysłach Kielczan, że już niedługo powstanie „Park Legend”, przedstawiający dawne obrzędy w nowoczesny sposób, również w kinie 7D.
Ale… żeby pozwiedzać Góry Świętokrzyskie trzeba wyjechać troszkę poza miasto. Co mamy bliżej?
Do największych atrakcji turystycznych Kielc na pewno zaliczają się dawne kamieniołomy. Niegdyś wydobywano w nich surowce, m.in. wapienie i piaskowce kwarcytowe, teraz są doskonałym miejscem na spacer i kontakt z naturą. Każdy mieszkaniec miasta na pytanie co można zobaczyć w Kielcach na pewno zacznie od wymienienia właśnie kamieniołomów.
Dawne kamieniołomy w Kielcach:
Kadzielnia
Największa atrakcja turystyczna Kielc. Łączy przyrodę, ludzi, dobrą zabawę, edukację i sporty ekstremalne (tyrolka, wspinaczki). Czego chcieć więcej?
Wietrznia
Jest mniej popularna, jednak zachwyca niezwykłymi widokami. Idealne miejsce na spacer z psem lub piknik nad przepaścią. Wokół rozciąga się ścieżka edukacyjna, a dla odważnych możliwe jest również zejście na dno wyrobisk. Jednakże jest ono bardzo strome i łatwo z niego „zjechać”. Natomiast powrót na górę wymaga sporo wysiłku i samozaparcia.Same skały to nie wszystko, bo tuż obok kamieniołomu znajduje się przepiękne jezioro, usytuowane w niezwykłej scenerii.
Ślichowice
To chyba kamieniołom o najciekawszych ścianach skalnych. Przedstawiają one interesujący profil geologiczny obrazujący procesy tektoniczne w szczególności z okresu hercyńskiego. Te pofałdowania są prawdziwą ozdobą Ślichowic – to sztuka tworzona przez naturę. Co więcej dno wyrobiska wypełnione jest wodą.
Biesak-Białogon
Najmniej znany kamieniołom, również częściowo zalany wodą. Ukazuje procesy tektoniczne głównie z okresu kambru i ordowiku. Można tutaj znaleźć wiele szczątków fauny. Otoczony jest obszarami leśnymi.
Wszystkie kamieniołomy objęte są rezerwatami przyrody!
A skoro jesteśmy już przy rezerwatach w Kielcach. Warto wspomnieć o Karczówce. Jest ona dobrze widoczna z naszej Kadzielni. To wzgórze porośnięte starodrzewiem sosnowym (niektóre drzewa mają ponad 150 lat!). Główną atrakcją jest tutaj niesamowity punkt widokowy rozciągający się na Kielce i Góry Świętokrzyskie.
Jakie atrakcje turystyczne można odwiedzić jeszcze w Kielcach?
Kielce to nie tylko atrakcje przyrodnicze. Mamy tutaj jeszcze szereg muzeów i zabytków takich jak:
- Muzeum Zabawek i Zabawy,
- Muzeum Narodowe,
- Ulica Sienkiewicza,
- Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej,
- Muzeum Historii,
- Pałac Biskupi wraz z ogrodami,
- Energetyczne Centrum Nauki.
Podsumowując każdy, kto odwiedzi Kielce może znaleźć tu coś dla siebie. Atrakcje turystyczne w regionie bazują głównie na pięknie natury, zachwycając różnorodnością krajobrazów, ale dla tych najbardziej wymagających też coś się znajdzie 🙂