Ogród botaniczny w Kielcach. Zobacz jak wygląda!

Ogrod Botaniczny Kielce 39

Ogród botaniczny w Kielcach. Zobacz jak wygląda!

Od 1 maja ponownie otwarto ogród botaniczny w Kielcach. Tym razem został udostępniony do zwiedzania w całości wraz z nowowobudowaną południową częścią. Kompleks znajduje się na zboczach góry Karczówka, u zbiegu ulic Karczówkowskiej i Jagiellońskiej.  Jego powierzchnia to ponad 13 ha (część ekspozycyjna to około 11 ha)! Ogród podobnie jak Kadzielnia zarządzany jest przez Geopark Kielce

Ogród botaniczny Kielce – zwiedzanie

Ogród czynny jest od 01 maja do 31 października 2024 r. Wejście na teren Ogrodu znajduje się od ulicy Karczówkowskiej.

Ogrod Botaniczny Kielce 66

Ogród botaniczny Kielce – cennik 2024

Zastanawiasz się pewnie, ile kosztuje wstęp do ogrodu botanicznego w Kielcach. Otóż bilet normalny kosztuje 16 zł, natomiast bilety ulgowe 10 zł. Do wyboru jest także bilet rodzinny (9 zł) oraz bilet imienny sezonowy za 150 zł. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo.

W przypadku grup wycieczkowych (od 12 osób) bilet normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy 9 zł.

Dodatkowo można wykupić usługę edukacyjną za 15 zł oraz sesję zdjęciową za 150 zł.

Ogród botaniczny w Kielcach – godziny otwarcia

Ogród botaniczny otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 18.00 (zakup biletów i ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem, czyli do godz. 17:00). W czerwcu i lipcu ogród będzie otwarty od 10:00 do 20:00. Przerwa pracy kasy: 13.00-13.15. W poniedziałki ogród jest zamknięty! 

Plan ogrodu botanicznego

Wejście do ogrodu znajduję się przy ulicy Karczówkowskiej. Kompleks został podzielony na kilkanaście działów z różnymi kolekcjami roślinnymi, a także zawiera cztery ogrody pokazowe. Poniżej krótki opis najciekawszych naszym zdaniem punktów parku.

Ogrod Botaniczny Kielce Plan

Ogrody pokazowe

Tuż przy wejściu znajduje się pierwszy z ogrodów pokazowych – ogród francuski. Charakterystycznym elementem tego miejsca są regularne, symetryczne kompozycje. Krzewy (głównie bukszpany) i drzewa są uformowane i równo przystrzyżone. Znajdują się tutaj również kamiennie ławy i figura (niestety bez podpisu).

Ogrod Francuski
Ogrod Pokazowy Francuski

Kolejnym jest ogród wiejski. Znajdują się w nim stare maszyny rolnicze. Wokół posadzone są rośliny lecznicze, przyprawowe, drzewka i krzewy owocowe, a nawet mini plantacja truskawek!

Ogrod Wiejski
Ogrod Wiejski Tablica Informacyjna

Mini ogród japoński składa się z charakterystycznych czerwonych, drewnianych elementów (brama torii, mostek) oraz drzewka bonsai. Jest on naprawdę mini, a jednocześnie odzwierciedla to, co najbardziej kojarzy nam się ze stylem japońskim.

Ogrod Botaniczny Kielce Ogrod Japonski
Ogrod Japonski Drzewko Bonasai I Mostek

Ostatni z ogrodów pokazowych jest ogrodem orientalnym. W jego centrum znajduje się fontanna, a nawierzchnia jest wykonana z płytek z charakterystycznymi wzorami. Posadzono też rośliny charakterystyczne dla ogrodów w stylu arabsko – hinduskim takie jak tamaryszek czy hibiskus chiński.

Dział flory wodnej i bagiennej

Zbiorniki wodne w ogrodzie botanicznym robią spore wrażenie. W sumie zajmują aż 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Aktualnie jest ich trzy. Aby przyjrzeć się lepiej roślinom wodnym m.in. liliom, pałkom, irisom, cyprysikom błotnym czy trzcinom zastosowano różnego typu mostki, kładki oraz tarasy widokowe. Na uwagę zasługuje również przejście biegnące dnem jednego ze zbiorników – dzięki temu kompozycje roślin znajdują się na wysokości oczu.

Odsłonięcie geologiczne oraz wąwóz

Odsłonięcie geologiczne składa się z wapieni dewońskich. Utworzyły się one w morzy tropikalnym ponad 360 milinów lat temu! Tak, teren ogrodu botanicznego przypominał kiedyś okolice Morza Śródziemnego. W skałach znajdują się skamieniałości głównie gąbek oraz koralowców. Przyjrzyj się dokładnie!

Warto również przejść się wąwozem, który znajduje się nieopodal.

Alpinarium

Alpinarium składa się ze skał z roślinami charakterystycznymi dla polskich gór. Wypływa z nich kaskada, która wpada do jednego z oczek wodnych.

Ogród mgieł

Między kolorowymi alejkami rośnie tutaj głównie ozdobna trawa. Nazwa ogrodu pochodzi od pary wodnej, która będzie rozpylana w tym miejscu.

To nie wszystko!

W ogrodzie botanicznym można podziwiać bogactwo roślin z różnych miejsc na świecie. Znajdują się tutaj m.in. różne odmiany róż, różaneczników i azalii czy wrzosowisko. Kolekcje roślin są stale uzupełniane i warto je zobaczyć w różnych stadiach rozwoju.

Obejrzyj galerię zdjęć

Karolina
karolinabatkowska@op.pl

W Kielcach mieszkam od 5 lat i lubię odkrywać tajemnice tego miasta oraz okolic. Swój wolny czas uwielbiam spędzać w takich miejscach jak Kadzielnia - natura, skały, świeże powietrze, brak tłumów i rower. Oprócz tego staram się żyć aktywnie, poznawać nowe rzeczy, nie lubię się nudzić. Z wykształcenia jestem informatykiem, zakochanym we wszystkim co związane z tworzeniem stron internetowych i późniejszą ich promocją, a także pozycjonowaniem.